Towarzystwo Przyjaciół DzieciOddział Okręgowy w Koszalinie

100 lat pomagamy dzieciom!
KRS 0000304626
wpłać

Odszedł Antoni Szarmach – nasz Wielki Przyjaciel

IMG_5802.jpg

Ta wiadomość spadła na nas jak grom. Pożegnania z tak wspaniałymi ludźmi są najtrudniejsze. Jeszcze nie możemy w to uwierzyć.

Dzisiaj (18 czerwca 2020 roku) nagle odszedł Antoni Szarmach, przyjaciel od dziesięcioleci, długoletni i wybitny działacz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (TPD), wielce zasłużona postać dla środowiska społeczników kołobrzeskich.

Antoni, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Oddziału Okręgowego TPD w Koszalinie, w 2019 roku, podczas koszalińskiej gali na 100-lecie TPD, otrzymał najwyższe jubileuszowe odznaczenie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci – Godność „Przyjaciela Dziecka”.

Od lat słynął z promowania walorów przyrodniczych powiatu kołobrzeskiego i niestrudzonej walki w obronie zieleni. Z Jego inicjatywy, wspólnie z Nadleśnictwem Gościno, 8 listopada 2019 roku, przeprowadziliśmy akcję „100 dębów na 100-lecie TPD”.

Dzieci z kilku placówek, wychowawcy i działacze, w asyście i przy pomocy leśników, posadzili 10 razy więcej drzew niż przewidywał plan. W podkołobrzeskim Bagiczu rośnie teraz las tepedowskich dębów i grabów. To także, a może przede wszystkim Jego ostatnie wielkie dzieło i las naszej pamięci o Antonim.

W styczniu 2020 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą Starosty Kołobrzeskiego – „Perłą Powiatu 2020”. Wyróżnienie to przyznaje gospodarz powiatu w uznaniu zasług w czterech istotnych społecznie dziedzinach działalności człowieka.

– Społecznik, członek wielu stowarzyszeń, samorządowiec, pedagog – mówiła wtedy w laudacji Danuta Adamska-Czepczyńska, przewodnicząca Rady Powiatu. – Osoba znana powszechnie. Miłośnik przyrody, przewodnik turystyczny i to właśnie jego proekologiczna działalność przebija się codziennie na pierwszy plan.

– Od lat przybliża nam wiedzę o przyrodniczych pomnikach powiatu kołobrzeskiego – kontynuowała przewodnicząca. – Obrońca drzew i zieleni. Inicjuje i włącza się w wiele akcji sadzenia drzew, ochrony zagrożonych gatunków i edukacji ekologicznej. Wszystkie drzewa są jego, a o historii tych najstarszych nigdy nie pozwoli nam zapomnieć.

Szkoda, że wszystko to dzisiaj powinno zabrzmieć w czasie przeszłym. Odejście Antoniego to niewyobrażalna strata. Rzeczywiste rozmiary tego, co się stało wciąż do nas nie docierają. Nadal myślimy o Nim w czasie teraźniejszym.

Cześć Jego pamięci!

Ostatnie pożegnanie Antoniego

powrót

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Koszalinie

Marszałka Józefa Piłsudskiego 11-15, 75-501 Koszalin
Tel./fax: 94 342 56 27, tel.: 94 342 36 16
Numer konta: 25 1240 3653 1111 0000 4188 3370
napisz do nas
© Towarzystwo Przyjaciół Dzieci O/O w Koszalinie. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk