Istniejący od 1946 roku koszaliński oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (TPD) jest jednym z najaktywniejszych w kraju.
Trudno zliczyć inicjatywy, które podejmujemy. Prowadzimy ogniska, świetlice i przedszkola. Inicjujemy inne formy opieki nad dziećmi. Realizujemy programy profilaktyczne i pomocowe. Organizujemy konferencje, wydajemy publikacje, realizujemy misję społecznego rzecznika praw dziecka.
Oddział tworzą działacze, ludzie dobrej woli – prawnicy, lekarze, przedsiębiorcy, pedagodzy, nauczyciele, dziennikarze, bezinteresownie poświęcający swój czas, zdolności i możliwości dla dobra dzieci.
Oddział zasięgiem obejmuje Pomorze Środkowe i dawne województwo koszalińskie. Działa na kilku różnych płaszczyznach, wspierając rozwój, dojrzewanie i wychowanie dzieci, a także edukuje dorosłych, czyli rodziców.
Skala, profesjonalizm i skuteczność działania TPD potwierdzają, współpracujący z oddziałem, parlamentarzyści, samorządowcy, nauczyciele, psychologowie, a przede wszystkim rodzice. Prowadzimy w regionie koszalińskim 14 środowiskowych ognisk wychowawczych oraz 17 przedszkoli dla dzieci w wieku od dwa i pół roku do pięciu lat. Codziennie ponad 600 rodziców pozostawia swoje pociechy pod opieką specjalistów z koszalińskiego TPD.
Od 2016 roku – jako jedyny oddział stowarzyszenia w kraju – prowadzi specjalistyczną Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą w Starych Bielicach pod Koszalinem. Tylko w latach 2015-2016 zarząd oddziału podjął ponad 700 różnych decyzji. Wszystkie dotyczyły konkretnych spraw i problemów, a wiele z nich – przyszłości organizacji, która na przestrzeni lat stała się w skali miasta i regionu jednym z największych pracodawców w sektorze oświaty, opieki i wychowania dzieci i młodzieży.
Od 2016 roku oddział ma Społeczną Radę Programową, wydaje miesięcznik „Świat Dziecka”, wspiera merytorycznie (obecnością ekspertów) program „Świat Twojego Dziecka” (telewizja „Max”) i każdego roku organizuje kilka dużych wydarzeń kulturalnych i integracyjnych.
TPD powróciło do konferencji problemowych. Pierwsza nosiła tytuł „Dziecko między prawem a rzeczywistością” (2016), druga – „Uzależnienia dzieci – zapobieganie, leczenie, karanie” (2017). W 2018 roku prelegenci z Koszalina wzięli udział w panelu dyskusyjnym „Jaka przyszłość TPD?”. Z tych spotkań wydane zostały książki zawierające teksty wystąpień, wnioski końcowe, publikacji powiązane tematycznie.
TPD zawsze tworzyło własne – często innowacyjne – rozwiązania, które pozwalały możliwie jak najskuteczniej pomagać dzieciom; te rozwiązania, co podkreślamy, były powielane przez inne organizacje, samorządy, struktury państwa.
W latach 2015-2018 dzieci pedetowskie wzięły udział w ponad 100 imprezach. Zdecydowanie największym przedsięwzięciem jest Festyn Rodzinny w Lekowie pod Świdwinem, w którym w 2017 roku wzięło udział 600 najmłodszych, a już rok później – 900.
Od kilku lat realizujemy nowe projekty adresowane nie tylko do dzieci z placówek. Do największych należą: „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę”, „Nasza finansowa podróż”, „Droga do domu”, „Żółty Talerz”, „Ogniska rodzinne”.
W 2018 roku jednym z elementów promujących organizację i dokumentujących jej 100-lecie, było powstanie na szczycie kamienicy przy ulicy Konstytucji 3 Maja 27 w Koszalinie, pierwszego w Polsce, muralu dedykowanego TPD.
Misję swoją realizujemy w oparciu o różne formy pracy:
-
Środowiskowe Ogniska Wychowawcze
-
Przedszkola
-
Żłobki
-
Społeczny Rzecznik Praw Dziecka w Koszalinie,
-
Pedagog Rodzinny w Koszalińskich Środowiskowych Ogniskach Wychowawczych,
-
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Starych Bielicach,
-
Punkt Wspierania Dziecka i Rodziny w Kołobrzegu,
-
Koła Pomocy Dzieciom
-
Gazetka „Świat Dziecka”
-
Program TV „Świat Twojego Dziecka”
-
Wsparcie edukacyjne dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych
Jednak te placówki to tylko część działań, jakie prowadzimy. Ponadto organizujemy na przykład: pracę z rodzicami, szeroko rozumiane poradnictwo, szkoły dla rodziców, grupy wsparcia i warsztaty; mamy czterech Społecznych Rzeczników Dzieci; organizujemy spotkania z Rzecznikami Praw Dziecka, sejmiki dziecięce, zajęcia integracyjne w postaci zawodów i olimpiad dziecięcych, sympozja i konferencje, fundusz socjalny dla zdolnych dzieci, spotkania z amazonkami.
Nagrody i odznaczenia w latach 2008-2018
2008 – Laur Starosty Sławieńskiego w kategorii „Zawsze Pomocni Ludziom”
2008 – odznaczenie prezydenta Koszalina „Za zasługi dla Miasta Koszalina”
2012 – „Magnolia” Europejskiego Funduszu Społecznego w kategorii „Najlepszy projektodawca PO KL”
2014 – Koszaliński Orzeł w kategorii „społeczna odpowiedzialność” za „działalność społeczną i na rzecz środowiska lokalnego”
2017 – nagroda Honorowego Lidera NGO 2017 przyznana przez prezydenta Koszalina
2018 – Odznaka Honorowa Infatnis Dignitatis Defensori za „zasługi na rzecz upowszechniania i ochrony praw dziecka” przyznana przez Rzecznika Praw Dziecka
2018 – Srebrna Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego „w uznaniu zasług dla rozwoju regionu” przyznana przez zarząd Województwa Zachodniopomorskiego
Podczas Koszalińskiego Dnia Organizacji Pozarządowych 2018 TPD wręczyło gościowi honorowemu spotkania Jurkowi Owsiakowi dwa prestiżowe odznaczenia. Jurek Owsiak został odznaczony Odznaką Specjalną TPD „Przyjaciel Dziecka” (przyznaną przez Zarząd Główny), natomiast Fundacja WOŚP – Statuetką TPD (na wniosek TPD w Koszalinie).