Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ma 100 lat
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci (TPD) jest ogólnopolskim, pozarządowym stowarzyszeniem prowadzącym działalność pożytku publicznego na rzecz dzieci.
Zawsze ofiarnie i mądrze służyło dzieciom – wymagającym ratunku i pomocy. Walczyło o dobro dzieci: powracających z zesłania i obozów koncentracyjnych, osieroconych i zagrożonych sieroctwem, żyjących w nędzy i poniżeniu, głodnych, żebrzących, bezdomnych, wykorzystywanych, zaniedbanych edukacyjnie i wychowawczo, maltretowanych fizycznie i psychicznie, sprawiających trudności wychowawcze, zagrożonych uzależnieniami i uzależnionych (od alkoholu, narkotyków i nikotyny), o złym stanie zdrowia i z niepełnosprawnością.
Towarzystwo pomagało rodzicom, władzom samorządowym i państwowym w wypełnianiu ich obowiązków wobec dzieci. W wielu dziedzinach ma znaczący i liczący się dorobek wypracowywany przez Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci (od 1919) i Chłopskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci (od 1949), a po ich zjednoczeniu przez TPD (od 1949). Towarzystwo stało się organizacją znana i cenioną w kraju, a także zagranicą. Należy do stowarzyszeń o najdłuższym stażu w Polsce.
Towarzystwo było i jest orędownikiem wszechstronnego rozwoju dzieci, wychowania ich na ludzi wrażliwych na krzywdę i niesprawiedliwość społeczną, uspołecznionych, pracowitych, tolerancyjnych, dobrze przygotowanych do życia w rodzinie.
Ma znaczący współudział w rozwoju rzecznictwa spraw i praw dziecka, w budzeniu powszechnej wrażliwości na jego zagrożenia, krzywdy i potrzeby. Hasło Towarzystwa „Wszystkie dzieci są nasze”, spopularyzowane z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka (Święta Dziecka), którego było głównym inicjatorem i organizatorem, na trwałe zagościło w społecznej świadomości.
Towarzystwo organizowało i prowadziło: domy dziecka; wakacyjny wypoczynek dla dzieci; dla małych dzieci: kuchnie mleczne, punkty opieki nad matką i dzieckiem na wsi, środowiskowe punkty opieki, żłobki, przedszkola społeczne; placówki ważne dla zdrowia dzieci: prewentoria, sanatoria, punkty sanitarne na wsi, poradnie higieniczno-wychowawcze; dla dzieci w wieku szkolnym: szkoły świeckie, zielone klasy, bursy, internaty, świetlice; domy wczasów dziecięcych; formy działalności służące organizacji czasu wolnego dzieci i młodzieży; dożywianie dzieci.
TPD zainicjowało i rozwijało – w sposób profesjonalny i kompleksowy – rodzinne formy opieki i wychowania dla dzieci osieroconych: rodziny adopcyjne, zastępcze oraz rodzinne domy dziecka.
Dzisiaj można uznać, że nie ma dziedziny życia dotyczącej opieki i wychowania dziecka, w której Towarzystwo Przyjaciół Dzieci nie zostawiło swojego śladu działania, aktywności. 2 maja 2018 roku TPD otrzymało z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy Flagę RP za prowadzaną od lat działalność „dla bliźnich, dla rodaków”.